We are a leading Exporter of truck mounted water well drilling rig, dth 450 water well drilling rig, pdthr 200 stallion truck mounted water well drilling machine, high quality 1000 feet man truck hydraulic water well drilling rig, stallion truck mounted borewell drilling rig 200 meters and prl phd 30 borehole drilling machine with rubber track from Hyderabad, India.





₹ 18400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Diameter | 350 mm |
| Drilling Depth | 450 m |
| Max Drilling Depth | 1000 ft |
| Hole Diameter | 350 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Application | Water Well |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |







₹ 23140000 / PieceGet Latest Price
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Drilling Depth | 450 meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 cfm @ 350 psi |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export customers $260,000 USD
Brief Description
Support Truck PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key Features:







₹ 14450000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 200 meters |
| Model Name/Number | Stallion Truck |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 CFM & 200 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Standard Exports and Packing |
Note:
This Offer is only for export $155,000.00 USD
Description:
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
4 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
600 |
|
PSI |
200 |
|
|






₹ 16000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 1,000 feet (300 meters) |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR 300 Man Truck |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100CFM/ 300PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Pull Up Force | 12,500 kg-f |
Note: this offer is only for export purpose $200,000 USD Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non –Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |





₹ 12400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 200 Meters (600 Feet) |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 200 meters |
| Model Name/Number | Stallion Truck |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1000 CFM & 275 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
Note:
This Offer is only for export $155,000.00 USD
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
4 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1000 |
|
PSI |
275 |
|
|



₹ 7066296 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Max Boring Depth | 100 feet |
| Drilling Depth | 30 Meters |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PHD-30 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Rotary Head | Torque: 2800Nm |
| Dimension Mm | 2.5Metersx1.5Meters |
Note:
This offer is only for export US$ 85,000.00
Description:
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of water well Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of water well Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:



₹ 14800000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 450 Meters |
| Hole Diameter | >300mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 1500ft |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | BLUE |
Note: This offer is only for export purpose $200,000 USD
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:



₹ 9975948 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | up to 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR-150 |
| Services Include | Drilling And Bores |
| Warranty | 1 Year |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
Note: This offer is only for export purpose $120,000USD
Product Description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rig's flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key Features:

₹ 16400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 12000feet (360 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTBW-350 |
| Air Compressor | 1100 cfm/300 psi |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drilling Diameter | 6 1/2" DTH/8" Rotary |
| Drill head torque | 215 kg.m |
The PTBW-350 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-350 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India







