Providing you the best range of pdthr-200 crawler mounted water well cum drilling rig, trolley mounted mineral exploration drilling rig and prl pcdr-100, crawler mounted core drill rig with effective & timely delivery.



₹ 15130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 150-200 mm |
| Drilling Depth | 200 meters |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-200 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor (psi) | 200 psi |
Note: This offer is only for Export purpose $170,000 USD.
Brief Description:
The PDHTR-200 drill rig is ideal for exploration drilling application in Water Well. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class.
Key Features:

₹ 6290000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 Feet (100 Meters) |
| Hole Diameter | <100 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Water Well |
| Capacity | 7 Ton Capacity |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Brand | Pcdr - 100 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Pull Up Force | 5500 Kgf |
Note: This Offer is only for export purpose $85,000USD
Description:
Model PCDR - 100, Trolley mounted Top Head drive hydraulically operated drill Rig is capable of drilling in any kind of medium to hard rock formation to extract mineral samples by core drilling method up to a maximum depth of 100 Meters. Under favorable drilling conditions. The following are the detailed specifications.






₹ 11050000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Drilling Depth | 100 Meters |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 100 Meters |
| Hole Diameter | NQ/HQ/PQ/BQ Series |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Mining |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow & Black |
| Packaging Type | Standard Exports and Packing |
| Site Location | HYDERABAD |
Note: This offer is only for exort purpose $130,000 USD
Description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-100 rig’s flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key Features:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India

