Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer prl hydraulic truck mounted dth cum rotary drilling rig, prl pdthr 200 refurbished water well drilling machine, pdthr-450 truck mounted dth cum rotary drill rig drilling rigs, 1000 feet depth hydraulic water well drilling rig for sale, dth 150 truck mounted hydraulic drilling rig for sale and dth 300 full hydraulic water well drill rig.






₹ 12015000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 1000 feet |
| Capacity | 1000 Feet |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 200-250 mm |
| Usage/Application | water well |
| Application | Water Well |
| Mounting | Truck Mounted |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
| Model Name/Number | PDTHR-300 Refurbished |
Note:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
Water Injection Pump |
|
|
Max Flow |
56 LPM |
|
Max Pressure |
30 kg/cm2 |
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |





₹ 7897625 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Boring Depth | 600FT |
| Drilling Depth | 200 m |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 200-250 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Mounting | Truck Mounted |
| Capacity | 200 Meters |
| Power Source | Hydraulic |
| Pull Up Capacity | 10 ton |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
Note: This offer is only for export customers $95,000 USD
Brief Discription:
The PDTHR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-200 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key features:




₹ 20800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 1,500 feet (450 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 30 tons ( 67200 lbs ) |
| Model Name/Number | PDTHR-450 REFURBISHED |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1,200 cfm/320 psi |
| Mud Pump Flow | Model : 6"X6",Stroke : 150mm @Liner Size : 150mm |
Note: For offer is only for export purpose US $260,000
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:






₹ 16800000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 300 m |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-300 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | CFM- 1100@ PSI : 300 |
| Mud Pump Flow | Model : 5"X4 1/2 ",Stroke : 150mm &Liner Size : 150mm |
Note: This offer is only for Export $210,000 USD
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 KgM |
|
Rotation Speed |
1 100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |


₹ 11125000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Application | Water Well |
| Capacity | 150 Meters |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Pull Up Capacity | 10 ton |
| Model Name/Number | PDTHR-150 |
Note: This offer is only for export. USD $125,000
The PDTHR-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The DTHR-150 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key features:


₹ 16800000 / pieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 1000 feet (300 meters) |
| Capacity | 1000 Feet |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-1000 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Water Well |
| Air Compressor | 1100 cfm/300 psi |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export purpose US$ 210,000.
Description:
The PDTHR-300 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-1000 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key Features:


₹ 17000000 / PieceGet Latest Price
| Hole Diameter | 150-200 mm |
| Drilling Depth | 350 meters |
| Usage/Application | Water well |
| Capacity | 1200 feet |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PDTHR-350 |
| Length | 30-60 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mud Pump Flow | 765 lpm @ 16 Bar |
Note:
Breif Description:
The PDTHR-350 Star drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-350 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India





