Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer high quality deep well drilling rig and high efficiency tractor mounted drilling rig for sale.







₹ 16000000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | >300 meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100CFM/ 300PSI |
| Mud Pump Flow | 750 lpm/1,000 lpm |
| Country of Origin | Made in India |
Note: this offer is only for exort customer $200,000 USD
Breif Description:
The Water Boring Machine is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. Water Boring Machine rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.




₹ 8000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Air Compressor | 600 cfm/200 psi |
| Mud Pump Flow | 500lpm@10Bar |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 215 kg.m |
The PTBW-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)
Key features:
Key specification:
|
Drill rod handling |
10 feet (3.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 500feet (150 meters) |
|
Drilling diameter |
6 DTH/8 Rotary |
|
Pull up force |
5000 kgf |
|
Drill head torque |
215 kg.m |
|
Air compressor |
600 cfm/200 psi |
|
Mud Pump |
500lpm@10Bar |
|
Carrier |
Tractor |
|
Optional |
Truck/Trolley/Skid |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India
