Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer 6" dth hammer, 12" dth hammer, 5" dth hammer, 10" dth hammer, 3" dth hammer and 2.5 inch hammer for drilling rigs.




₹ 86113 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Hammer Size | 6 inch |
| Bit Diameter Range | 115-140 mm |
| Size | 6 Inch |
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Application | Water Well |
| Lubrication Type | Grease Lubricated |
| Brand | Prime Rigs |
| Packaging Type | Box |
| Country Of Origin | India |






Get Latest Price
| Length | 12 Inch |
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Material | SS |
| Drilling Diameter | 3 Inch |
| Brand | Prime Rigs |




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Size | 5 inch |
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Material | Stainless Steel |
| Brand/Make | Prime Rigs |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 208106.00 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Hammer Size | 10 inch |
| Shank Type | QL40 |
| Bit Diameter Range | 76-89 mm |
| Size | 10 Inch |
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Drilling Diameter | 3-4 inch |
| Application | Water Well |
| Material | Carbide Tipped |
| Lubrication Type | Grease Lubricated |
| Country Of Origin | India |


Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Hammer Size | 4 inch |
| Shank Type | DHD350 |
| Bit Diameter Range | 76-89 mm |
| Drilling Diameter | 3" |
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Material | Stainless Steel |
| Working Pressure | 10-17 bar |
| Application | Water Well |
| Packaging Type | Box |
| Country Of Origin | India |


₹ 33870 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Unit |
| Usage/Application | Drilling |
| Material | SS |
| Drilling Diameter | 2.5 Inch |
| Brand | Prime Rigs |


₹ 41910 / UnitGet Latest Price
| Usage/Application | Water Well Drilling |
| Size | 4 Inch |
| Material | Carbide Tipped |
| Model Name/Number | 4" DTH |

₹ 24400 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Length | 150-300 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Prime Rigs |
| Packaging Type | Gunny Sack |
| Hole Diameter | 4 Inch |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India






