Prime Group manufacture the Rigs under the brand name "PRL". PRL is one among the manufacturers of the Piling Drilling Rig with various mountings such as Truck andTractor.
PRL is the only company in Andhra Pradesh manufacturing rigs.
PRL also manufacture rigs based on the customer requirements and offer the customized solutions for the drilling applications.
PRL is the "ONE STOP SOLUTION" for all the Drilling and mining equipment and






₹ 8010000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pile Diameter | 1200 mm |
| Max Boring Depth | 50-100 feet |
| Max Pile Depth | 30 m |
| Machine Type | Rotary Piling |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Mounting Type | Tractor Mounted |
| Engine Power | 75 or 90 hp |
| Application | Piling |
| Model Name/Number | PPR-30 |
| Usage/Application | Piling |
Key Features:





₹ 4810000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Hole Diameter | 1200 mm |
| Drilling Depth | 100 feet (30 meters) |
| Usage/Application | Mining |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Number/Name | PPR 48-30 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 4700 kgf |
| Max Boring Depth | 0-50 feet |
| Drilling Diameter | 48 Inch (1200 mm) |
| Mud Pump | Centrifugal Type Mud Pump |
Key Features:

₹ 8800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | PRL |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 30-50 feet |
| Usage/Application | Piling |
| Drilling Depth | 30 Meters |
| Model | PPR -30 |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 47.24409 Inch / 1200 Mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color | Blue & White |
Note: This offer is only for export purpose $110,000USD
Brief Descrption:
The PPR-30 drill rig is ideal for Foundation/Piling drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PPR-50 rigs flexibility means it can be mounted on multiple truck version and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used.
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India

