Our product range includes a wide range of crawler mounted blast hole drilling rig, prl high quality blast hole drilling rig, prl crawler mounted blast hole drilling rig, prl portable water well drilling rig, deep rock blast hole hydraulic rock drilling rig and crawler dth down hole hammer drilling rig.






₹ 8455000 / unitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Drilling Method | pneumatic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Air Pressure | 9 bar |
| Capacity | 50 Meters |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Application | Construction |
Note: This offer is only for export purpose $95,000USD.
Description:
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Blast Hole Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of Blast Hole Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:




₹ 7565000 / PieceGet Latest Price
| Drill Type | Blast Hole |
| Drilling Depth | <50 meters |
| Rig Type | Crawler Mounted |
| Drilling Application | Exploration |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Usage/Application | Blast Hole |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Method | Blast Hole |
| Capacity | 100feet |
| Hook Load | 100 ton |
NOTE: This offer is only for export. $85,000 USD
Description:
The PBHD-30 drill rig is ideal for Blast Hole Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD-30 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:




₹ 7064044 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 30 Meters |
| Rig Type | crawler mounted |
| Drilling Application | Exploration |
| Usage/Application | Blast Hole Drilling Rig (Quarry drilling) |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 100 Feet |
| Hook Load | 100 ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Mast Height | 10 feet |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
Note: This offer is only for export. US $85,000
Description:
The PBHD-30 drill rig is ideal for Blast Hole Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD-30 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:






₹ 7565000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 30 m |
| Hole Diameter | 165 mm |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Power Source | Diesel Engine |
| Pull Up Capacity | 6 ton |
| Model Name/Number | PHD-30 |
| Brand | PRL |
| Color | BLUE& WHITE |
Note: This Offer is Only for export $85,000USD
Description:
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of water well Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of water well Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:

₹ 4810000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 50-100 meters |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 100feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Model Name/Number | PBHD-30 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Note: This offer is only for export purpose $65,000USD
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Rock Drilling Rigs. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of Blast Hole Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:

₹ 12460000 / PieceGet Latest Price
| Prime Mover | crawler |
| Drilling Method | Both DTH & Rotary |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Blast Hole Drilling Rig(Quarry drilling) |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Model Name/Number | PBHD-50 |
| Pull Up Force | 2200 kg-f |
| Capacity | 50-150 feet |
| Drilling Rig Type | Land Based |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Note: This offer is only for export $ 140,000 USD
Description:
The PBHD 50 drill rig is ideal for Rock Mining Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:

₹ 8455000 / PieceGet Latest Price
| Drill Type | Blast Hole |
| Max Operating Depth | 50 m |
| Rig Type | Crawler Mounted |
| Drilling Depth | <50 meters |
| Mounting Type | Crawler Mounted |
| Drilling Application | Exploration |
| Usage/Application | Blast Hole |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Method | DTH |
| Capacity | 100 feet |
Note: This offer is only for export $95,000USD.
Description:
The PBHD-50 drill rig is ideal for Blast Hole Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD-50 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:

₹ 12460000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Number Of Shaft | 4 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 cfm-200 psi |
| Mud Pump Flow | 600 lpm - 500 lpm |
| Pull Up Force | 5,000 kgf |
| Packaging Type | Standard Exports and Packing |
Breif Description:
The PDTHR-150 CRWLER drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-150 rig''s flexibility means it can be mounted on Crawler, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.
Key features:
Technical specification:
Drill rod handling | 10 feet (3.0 meter) |
Drilling depth | 500 feet (150 meters) |
Drilling diameter | 4.5 inch (114 mm) - 8 inch (203 mm) |
Pull up force | 5,000 kgf |
Air compressor | 600 cfm/200 psi |
Mud pump flow | 600 lpm - 500 lpm |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India






