Prime Group manufacture the Rigs under the brand name "PHEL". Phel is one among the manufacturers of the Blast Hole drilling rigs with various mountings such as Cralwer and mini portable rigs.
PHEL is the only company in Andhra Pradesh manufacturing rigs.
PHEL also manufacture rigs based on the customer requirements and offer the customized solutions for the drilling applications.
PHEL is the "ONE STOP SOLUTION" for all the Drilling







₹ 8075000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | <50 meters |
| Rig Type | Crawler Mounted |
| Drilling Application | Blast Hole |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Size | 100mm-200mm |
| Capacity | 100ft |
| Hook Load | 100 ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Mast Height | 10 feet |
Note: This offer is only for export purpose $95,000 USD.
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Blast Hole Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Features:




₹ 8075000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Drilling Method | Pneumatic |
| Hole Diameter | 4.5 inch |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 100ft |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Application | Construction |
| Model Name/Number | PBHD-50 |
Note: This offer is only for export purpose $95,000 USD
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Rotary Blast Hole Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of Blast Hole Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:






₹ 8455000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 50 meters |
| Hole Diameter | 150 mm |
| Drilling Method | Top Hammer |
| Usage/Application | Mining |
| Air Pressure | 10 bar |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Application | Construction |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PBHD-30 |
| Brand | PRL |
Note: This offer is only for export purpose $95,000 USD
Description:
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Rotary Blast Hole Drilling Rig. This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of Blast Hole Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Features:




₹ 7565000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 150-200 mm |
| Mounting Type | Crawler |
| Prime Mover | Crawler |
| Drilling Depth | 30 Meters |
| Drilling Method | DTH |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Application | Exploration |
| Mounting | Crawler Mounted |
Note: This offer is only for export. US $85,000
Brief Description:
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Mineral and Quarry Drilling.This rig is manufactured using superior grade raw material and refined technology in harmonization with industrial standards. In instruct to make certain quality; the offered rig is scrupulously tested on certain parameters by our quality checkers. Keeping in mind the dissimilar requirements of our clients, we supply this rig in assorted sizes and specifications and at inexpensive prices.
Having a rigorous quality control system, we are regarded as the noteworthy manufacturer and supplier of an extensive gamut of Blast Hole Drilling Rig. The offered rig is carefully tested on certain quality parameters and is extensively demanded in the market. Presented rig is manufactured by utilizing best quality raw material and most modern technology. In a column with industrial standard, we give the offered rig in diverse modified options and at reasonable prices.
Key specification
|
Drilling depth |
30 Meters |
|
Drilling Hole diameter |
Dia 4 1/2" |
|
Carrier |
Crawler |
|
Air Compressor |
450cfm @150psi |
|
Application |
Blast Hole Drilling Rig(Quarry drilling) |
Features








₹ 8455000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Drilling Method | Top Hammer |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Blast Hole Drilling Rig (Quarry drilling) |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Air Pressure | 9 bar |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Power Source | Hydraulic |
| Application | Construction |
| Model Name/Number | PBHD-50 |
Note: This offer is only for export Purpose $95,000.00 USD.
Description:
The PBHD-50 drill rig is ideal for Blast Hole Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD-30 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:


₹ 7073377 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | <50 meters |
| Usage/Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PBHD-30 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Drilling Diameter | 6 inch |
Note: This offer is only for export purpose $85,000USD
The Dimension Stone Blast Hole Drill Rigs is ideal for Dimension stone Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The Dimension Stone Blast Hole Drill Rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:

₹ 1500000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Usage/Application | Blast Hole |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 100ft |
| Model Name/Number | PBHD-50 |
| Air Compressor | 450 cfm/100 psig. |
| Feed System | Air Motor, Worm Reduction Gear Box & chain Drive |
| Pull Up Force | 1200 lbs |
| Pull Up Speed | 0.5m/sec |
| Weight | 2715kg |
Note: This offer is only for export Purpose $75,000.00 USD.
Description:
The PBHD-50 drill rig is ideal for Blast Hole Drilling rig application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD-30 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel upon customer request)
Key Features:
Proven technology ensures easy maintenance and more productive.
The rig can be customize as per customer requirement
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India



