Offering you a complete choice of products which include rotary drilling rigs, dth 300 truck mounted hydraulic water well drilling rig, pdthr 300 meters water well drilling rig, dthr - 300 truck mounted water well drilling machine and dth drilling rig for sale.





₹ 16800000 / pieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 1,000 feet (300 meters) |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100CFM/ 300PSI |
| Mud Pump Flow | 750 lpm/1,000 lpm |
| Pull Up Force | 11,200 kgf |
| Pull Up Speed | 35 Mtr/Minute |
| Rotary Head | Torque : 600 Kg-M/ Rotation Speed : 1 -100 Rpm |
Note: This offer is only for export cutomers US$ 210,000.00
Brief Description:
The Semi Automatic Water Well Drilling Rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The Semi Automatic Water Well Drilling Rigcan be mounted on single truck on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.





₹ 16800000 / UnitGet Latest Price
| Drilling Depth | 300 Meters |
| Capacity | 1000 Feet |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100cfm/300psi |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 18690000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Truck |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Depth | 300 m |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Hole Diameter | 250 mm |
| Mounting | Truck Mounted |
| Power Source | Hydraulic |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
Note:
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 KgM |
|
Rotation Speed |
1 100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |





₹ 10800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 METERS |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 18 tons (39600 lbs) |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-300 Refurbished |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Borewell |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | CFM : 1100 @ PSI : 300 |
| Country of Origin | Made in India |
NOTE: This offer is only for export customers USD$135,000
Brief Description:
The PDTHR-300 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-300 rig's flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling



₹ 20470000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Method | DTH cum Rotary |
| Mounting Type | Truck |
| Prime Mover | Truck |
| Brand | PRL |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 30 Tons ( 67200 Lbs ) |
| Drilling Depth | 1000 feet |
| Hole Diameter | 12 inch |
| Power Source | Hydraulic |
| Bore Diameter | 12 inch |
Note:
* This offer is only for export $ 230,000 USD
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India



