We are a leading Exporter of tractor mounted water well drilling rig for sale, tractor mounted water well drilling machine, ptbw-150 tractor mounted mud rotary drilling rig, prl tractor mounted dth cum rotary drilling rig, dth 600 skid mounted water well drilling rig and rotary drilling rigs from Hyderabad, India.



₹ 8500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Hole Diameter | 200-250 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Capacity | 150-500 feet |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 cfm/200 psi |
| Country of Origin | Made in India |
| Mud Pump Flow | 500lpm@10Bar |
The PTBW-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)






₹ 8200000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTBW-150 |
| Brand | PRL |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 cfm/200 psi |




₹ 8200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 150 Meters |
| Usage/Application | Water well |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PTBW-150 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Drill Type | Rotary |
| Color | BLUE&WHITE |
Key Features:




₹ 8200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 200-250 mm |
| Drilling Depth | 150 m. |
| Capacity | 500 Feet |
| Usage/Application | WATER WELL |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTBW 150 |
| Brand | PRL |
| Drilling Rig Types | Land Based |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
The PTBW-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)







₹ 22400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Boring Depth | 600 meters |
| Drilling Depth | 600 Meters |
| Machine Type | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | Pdthr- 600 Trailer |
| Usage/Application | Water well drilling rig |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Layout | Available |
| Capacity | 400 Amps @ 60% duty cycle |
| Air Compressor | 1350 cfm @ 425 psi |
Note: This offer is onlyFor Export $280,000USD.
Brief Description:
The PDTHR-600 SKID drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-600 SKID rig's flexibility means it can be mounted on Big Trailer versions. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:




₹ 10800000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Hole Diameter | 300 mm |
| Drilling Depth | 300 m |
| Application | Water Well |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Machine Type | Borewell |
| Capacity | 300 Meters (1000ft) |
| Mounting | Truck Mounted |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | DTH 300 Refurbished |
Note: This offer is only for export US$ 135,000 USD.
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 |
|
|
|
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |





₹ 10680000 / PieceGet Latest Price
| Drill Type | Water Well |
| Drilling Depth | 150 m |
| Hole Diameter | 250 mm |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Mounting | Tractor Mounted |
| Tractor Power | 90 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Pull Up Capacity | 8 ton |
| Model Name/Number | PTBW-150 |





₹ 8200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 200-250 mm |
| Drilling Depth | 150 meters |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTBW-150 |
| Brand | PRL |
| Capacity | 150-500 feet |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 cfm/200 psi |
The PTBW-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)
Key features:
Key specification:
|
Drill rod handling |
10 feet (3.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 500feet (150 meters) |
|
Drilling diameter |
6 DTH/8 Rotary |
|
Pull up force |
5000 kgf |
|
Drill head torque |
215 kg.m |
|
Air compressor |
600 cfm/200 psi |
|
Mud Pump |
500lpm@10Bar |
|
Carrier |
Tractor |
|
Optional |
Truck/Trolley/Skid |


₹ 8313290 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 150-500 feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 cfm @ 200psi |
This offer is only for export purpose US $100,000.00
Brief Description:
Tractor Mounted Rig (PTBW-150) is a functional system that is made up of various sub units that are made from best quality of materials having high rigidity and compressive strength. It is used to dig wells and holes in construction applications. The machine availed by us is highly reliable which ensures safe operation and longer service life.Tractor Mounted Rig (PTBW-150) is provided with a 6DTH/8 rotary drill rod of length 10 feet. It is equipped with a 200 psi air compressor and that are capable to dig up to a depth of 150 metres.
Key features:
Key specification:
|
Drill rod handling |
10 feet (3.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 500feet (150 meters) |
|
Drilling diameter |
6DTH/8 Rotary |
|
Pull up force |
5000 kgf |
|
Drill head torque |
215 kg.m |
|
Air compressor |
600 cfm/200 psi |
|
Mud Pump |
500lpm@10Bar |
|
Carrier |
Tractor |


₹ 8313290 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Diameter | 6 inch DTH/8.5 inch Rotary |
| Drill Head Torque | 215 kg.m |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Air Compressor | 600 cfm/200 psi |
| Mud Pump | 500lpm@10Bar |
Note: This offer is only for export customer $100,000USD
The PTBW150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW150 rig’s flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)


₹ 10388300 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Depth | >200 meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Usage/Application | Water Well |
| Capacity | 650 feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PDTHR 200 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
This offer is only for export purpose: US$125,000
Breif Description:


₹ 7492158 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 150 Meters |
| Hole Diameter | 6 Inch to 8 Inch |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR 150 Trolley |
| Brand | PRL |
| Capacity | 150-500 feet |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India







