Pioneers in the industry, we offer prl reverse circulation drilling machine, pcdr-100 tractor mounted mineral exploration drilling rig and prl pbhd-50 blast hole drilling rig from India.








₹ 16400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 - 400 meters |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 400 |
| Power Source | Hydraulic |
| Drill Head Torque | 4696 NM |
| Drill Rod Length | 984 feet - 1607.5 feet |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | ELGI 1500 CFM /400 PSI |
Note: This Offer is only for export. $200,000.00 USD
PRL RC-300 is a self-contained heavy-duty Hydraulic energy drill designed in a compact frame size with DUMPING MAST DESIGN for contractors who demand more from their power equipment in a compact frame size. They are built for major RC drilling.
Features:
The Drill is Crawler Mounted, drilled in a small frame with a bigger capacity rig powered by a deck engine.
Drills are built with well-market-proven components that provide more Durability, ease of service, user-friendliness, and improved power factor with Highly efficient hydraulics.
The dump mast dramatically lowers the working height, which helps to Have a more stable working platform.
Compact mast with powerful feed system with fine control option Improves bit life and production rated at higher drilling depth. Drill open design makes easy accessibility to Daily checks and for minor and major maintenance works



₹ 15130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 150-200 mm |
| Drilling Depth | 100 Meters |
| Drilling Method | core |
| Usage | Mining |
| Tractor Power | 75 or 90 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Bore Use | Industrial |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PCDR-100 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Note: This offer is only for export purpose $170,000USD
Product Description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rig's flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key Features:

₹ 8455000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drill Type | Geotechnical |
| Rig Type | Crawler type |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Drilling Application | Exploration |
| Mounting | Crawler Mounted |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Method | Blast Hole |
| Air Pressure | 10 bar |
| Hook Load | 100 ton |
Note: This offer is only for export Purpose $95,000USD
Description:
The PBHD drill rig is ideal for Mining drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PBHD rig's flexibility means it can be mounted on single truck version, crawler mounted versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used.
Key Features:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India

