Offering you a complete choice of products which include prl pdthr 450, hydraulic water well drilling machine, prl pdthr 450, truck mounted water well drilling machine, rotary drilling rig cum dth drilling rig depth 450 meters and dth 300 fully hydraulic water well drilling rig for sale.







₹ 19550000 / PieceGet Latest Price
| Max Boring Depth | 1500 Feet |
| Drilling Depth | 450 Meters |
| Hole Diameter | >300mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 1500 ft |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 cfm @ 350 psi |






₹ 23375000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Hole Diameter | 250-300 |
| Drilling Depth | 1500 feet (650 meters) |
| Capacity | 1500 feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Air Compressor | 1200 CFM 330 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Mud Pump Flow | 750 lpm-1,000 lpm |
| Pull Up Force | 40,200 kgf |


₹ 18400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 450 Meters |
| Hole Diameter | 204-310 mm |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 1500FT |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 CFM @ 330 PSI |
| Mud Pump Flow | 1000 LPM @ 16 Bar |

₹ 17600000 / pieceGet Latest Price
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Depth | >300 meters |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100cfm/ 300psi |
| Mud Pump Flow | 750 Lpm/1,000 Lpm |
| Pull Up Force | 11,500 Kgf |
Note: this offer is only for domestic customers $220,000.00 Usd
Description:
Truck Water Well Drilling Rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. Truck Water Well Drilling Rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India

