Providing you the best range of 3m rod standard, core bit hq, 5ft rod for core drilling, inner tube drill rods and wireline core barrel with effective & timely delivery.




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Rod Length | 15 feet |
| Length | 0-30 mm, 60 mm |
| Section Type | Single Piece |
| Usage/Application | Water Well & Core drilling |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Color Pattern | Black White |
| Bottom Tip | Steel Tip |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Construction |




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Usage/Application | Core drilling |
| Diameter | 63.5-96 mm |
| Material | Carbide Tipped |
| Packaging Type | Box |
| Bit Size | AQ,BQ,NQ,HQ,PQ |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316 |
| Length | 5 Feet |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Technique | Hot Rolled |

₹ 6850 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 piece |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 3 Meters/10 Feet |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Head Shape | Round |
| Surface Finished | Polished |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Model Name/Number | Core Barrel |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2-4 mm |
| Diameter | 46mm ~ 56mm |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India



