Prime Group manufacture the Rigs under the brand name "Prime Rigs Limited". PRL is one among the manufacturers of the Soil Investigation/ Core drilling rigs with various mountings such as Truck,Tractor ,Trolley,Skid and Cralwer.
PRL is the only company in Andhra Pradesh manufacturing rigs.
PRL also manufacture rigs based on the customer requirements and offer the customized solutions for the drilling applications.
PRL is the "ONE STOP SOLU






₹ 15130000 / unitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Drill Type | Core Drilling |
| Drilling Depth | 500 feet |
| Mounting | Tractor Mounted |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Method | Soil investigation |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage | Soil Investigation |
| Application | Geotechnical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Soil Investigation Drill Rig is ideal for Exploration drilling application in the rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at affording cost in its class. PRIME CDR - 150 rig is so flexible and it will be mounted on the tractor. (Rig can be mounted on either a two wheel or four wheel Drive tractor upon customer request)
Key features:


₹ 8313290 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 50-100 mm, NQ-HQ |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Usage/Application | Soil Testing |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PCDR |
| Automatic Grade | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m 70 kg.m |
Note: This offer is only for export purpose $100,000USD
The PCDR-150 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key features:


₹ 7073377 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 50 Meters |
| Usage/Application | Mining |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PBHD 50 |
| Brand | PRL |
| Hole Diameter | Dth Rock Mining |
Note: This Offer is only for export Purpose $85,000 USD.
Description:
Soil Exploration Drill Rig is ideal for Exploration drilling application in the rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at affording cost in its class. This rig is so flexible and it will be mounted on the tractor. (Rig can be mounted on either a two wheel or four wheel Drive tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary).
Key features:

₹ 13112077 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Model Name/Number | PCDR |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
Note: This offer is only for export purpose $160,000USD
The PCDR-150 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key features:

₹ 7064044 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 100 Meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR-150 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
Note: This offer is only for export purpose $85,000USD
Product Description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rig's flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key Features:




₹ 9600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Depth | 100 M - 1000 M |
| Drilling Method | CORE DRILLING |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Rig Mounting | Crawler |
| Application | Core Drilling |
| Model Name/Number | PCDR-100 |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
This offer is only for expor purpose $120,000USD
Brief Description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-100 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, crawler mounted versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used.
Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, mud rotary)
Key features:
Key specification
|
Drill rod handling |
20 feet (6.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 320 feet (100 meters) |
|
Drilling diameter |
NQ-HQ |
|
Pull up force |
17,000 kgf |
|
Drill head torque |
85 kg.m 700 kg.m |
|
Gear Box |
Dual speed gearbox |
|
Angle Drilling |
45 Deg |
|
Carrier |
Truck(Optional: Crawler) |
|
Optional |
Tractor/Skid/Trolley |


₹ 12015000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drill Type | Core Drilling |
| Investigation Type | Offshore |
| Field Test | SPT |
| Drilling Depth | 300 feet (100 meters) |
| Mounting | Trolley Mounted |
| Max Depth | 100 M |
| Usage/Application | Mining |
| Borehole Diameter | 100 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
Note: This offer is only for export.US$125,000.00
Brief Discription:
Trolley Mounted Core Drill Rig.
Model PCDR - 100, Trolley mounted Top Head drive hydraulically operated drill Rig is capable of drilling in any kind of medium to hard rock formation to extract mineral samples by core drilling method up to a maximum depth of 100 Meters. Under favorable drilling conditions. The following are the detailed specifications.
Key features:
Key specification:
|
Drill rod handling |
10 feet (3.0 meter) |
|
Drilling depth |
(100 meters) |
|
Drilling diameter |
NQ |
|
Pull up force |
5500 kgf |
|
Carrier |
Trolley |
|
Optional |
Crawler/Truck/Skid
|

₹ 10391612 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Investigation Type | Core Sampling |
| Drill Type | Core Drilling |
| Drilling Depth | 100 meters |
| Field Test | SPT |
| Max Depth | 100 - 1000 |
| Mounting | Wagon Mounted |
| Borehole Diameter | 100 mm |
| Drilling Method | Core |
| Model Name/Number | PCDR |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs,Slim Hole Drilling Rig |
Note: This offer is only for export purpose $125,000USD
Brief Description:
PCDR 100 Trolley Mounted Drilling Rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. Trolley Mounted Drilling Rig flexibility means it can be mounted on 4 Wheel trolley matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.




₹ 15130000 / unitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Drilling Method | Core |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR |
| Hole Diameter | NQ-HQ |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
The PCDR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR rigs flexibility means it will be mounted on Mini Truck and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)




₹ 15130000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Drilling Depth | 200-300 meters |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Method | Diamond Core |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 1000ft |
| Rig Mounting | Crawler |
| Application | Mineral Exploration |
| Hole Diameter | 100-200 mm |



₹ 15130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Depth | 100 Meters |
| Drilling Method | core |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR 100 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export customer $170,000 USD
Brief description:
The PCDR-100 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key features:
TECHNICAL SPECIFICATION :
|
Drill rod handling |
10 feet (3.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 500 feet (150 meters) |
|
Drilling diameter |
NQ-HQ |
|
Pull up force |
5000 kgf |
|
Drill head torque |
40 kg.m ; 70 kg.m |
|
Carrier |
Tractor(Optional: Truck) |
|
Optional |
Crawler/Skid/Trolley |



₹ 15130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 feet (100 meters) |
| Usage/Application | Mining |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pull Up Force | 5500 kgf |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
| Carrier | Trolley/Crawler/Truck/Skid |
Note: This offer is only for export purpose $170,000USD
Model PCDR - 100, Trolley mounted Top Head drive hydraulically operated drill Rig is capable of drilling in any kind of medium to hard rock formation to extract mineral samples by core drilling method up to a maximum depth of 100 Meters. Under favorable drilling conditions. The following are the detailed specifications.
Key Features:




₹ 5920000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters, 150 Meters |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Method | core |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | Trolley of 6 Ton Capacity. |
| Rig Mounting | Trailer |
| Application | Soil Investigation |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India











