Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer prl pcdr-1200 truck mounted core drilling machine, tractor mounted water well rotary drilling rig, tractor mounted deep well drilling rig, prl pcdr-150 tractor mounted core cum dth cum rotary drilling rig, high quality hydraulic tractor mounted water well drilling rig and dth drilling machine on tractor.









₹ 24750000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 1200 m |
| Hole Diameter | AQ/BQ/NQ/HQ/PQ |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Method | Core Drilling |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Rig Mounting | Truck |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
| Application | Mineral Exploration, Soil Investigation |
| Power Source | Hydraulic Power Pack |
| Drill Head | Rotary Head |
Description:
Key features:




₹ 8000000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
The PTBW-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)


₹ 15130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Hole Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Method | Core |
| Usage/Application | Soil Testing |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR-100 |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
The PCDR - 100 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)


₹ 9975948 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Core drilling |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PCDR-150 |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |


₹ 5846000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | soil testing |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PCDR-100 |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
| Carrier | Tractor(Optional: Truck) |
| Drill Rod Handling | 10 feet (3.0 meter) |
The PCDR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)



₹ 10680000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Capacity | 500 Feet |
| Hole Diameter | 200 mm |
| Brand | PRL |
| Carrier | Tractor (Optional: Truck/Crawler/Skid/Trolley) |
| Drill Rod Handling | 10 Feet (3.0 meter) |
| Pull Up Force | 5000 kgf |
| Drill Head Torque | 40 kg.m - 70 kg.m |
Note: This offer is only for export purpose $120,000USD.
Descripton: The PCDR-150 drill rig is ideal for Exploration drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PCDR-150 rig’s flexibility means it will be mounted on tractor and (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request) Optional: Multipurpose drill rig (Core, DTH, Mud rotary)
Key Features:








₹ 10200000 / UNITGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Drilling Depth | 100M - 1000M |
| Core Diameter | BQ/NQ/HQ/PQ |
| Drilling Method | CORE DRILLING RIG |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Rig Mounting | Crawler |
| Power Source | Hydraulic |
| Application | Mineral Exploration, Soil Investigation |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Model Name/Number | PCDR-100 |
PRICE : $120,000USD
Description:
Key features:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India





