Prime Group manufacture the Rigs under the brand name "PHEL". Phel is one among the manufactureres of the water well drilling rigs and the drilling rig Accessories.
PHEL is the only company in Andhra Pradesh manufacturing rigs.
PHEL also manufacture rigs based on the customer requirements and offer the customized solutions for the drilling applications.
PHEL is the "ONE STOP SOLUTION" for all the Drilling and mining equipment and rel








₹ 26700 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Rod Diameter | 28 mm |
| Length | 15 Feet |
| Rod Length | 15 feet |
| Drilling Depth | 600 meters |
| Thread Type | Down-The-Hole |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Material | Stainless Steel |
| Rod Type | Extension Rod |
| Power Source | Hydraulic |




Get Latest Price
| Power Rating | 2.2 kW (3 HP) |
| Drive Type | Electric Motor |
| Suction Size | 50 mm (2 inch) |
| Discharge Range | 100–200 lpm |
| Head Range | 0–20 m |
| Model Name/Number | L-150 |
| Bore & Stroke | 6" Inch X 150 mm |
| Displacement | 1039 LPM |
| Working Pressure | 15.26 Kg/Cm2 |
| Input Speed | 525 RPM |




₹ 370000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vehicle Type/Model | Truck |
| Brand | PRL |
| Model Name/Number | BS-4 Truck Engine |
| Country of Origin | Made in India |





Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Usage/Application | Mud Rotary |
| Material Grade | EN36C |
| Size/Dimension | 12" |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Carbide Tipped |








Get Latest Price
| Model Name/Number | Mud Pump 4x4 |
| Color | White |
| Warranty | 6 months |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Water well |
| I Deal In | New Only |
| Brand | PRL |
| Country of Origin | Made in India |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Drilling Depth | >300 meters |
| Usage/Application | Mining |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Material | Carbide Tipped |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 48-122.6mm |
| Length | 60-100 mm |
| Bit Size | AQ,BQ,NQ,HQ,PQ |
| Core Diameter | 27-84mm |


₹ 64000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Carbide Tipped |
| Length | 30-60 mm, 100-150 mm |
| Size | 250mm |
| Material Of Construction | Carbide Tipped |



Get Latest Price
| Drilling Depth | >300 meters |
| Usage/Application | Water Well |
| Size | 15 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Head Shape | Round |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Size | 6" & 12" |
| Use | Oil Drilling |
| Material | PCD |
| Processing Type | Forging |
| Packaging Type | Box |


Get Latest Price
| Fuel Type | Diesel |
| Truck Brand | Ashok Leyland |
| Engine Capacity | 5000 cc |
| Engine Power | 180 HP |
| Truck Model | BS3 |
| Emission Norm | BS3 |
| Engine Configuration | 6 Cylinder |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | BS3 |
| Usage/Application | Truck |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Carbide Tipped |
| Material Grade | EN36C |
| Usage/Application | Drilling |
| Size | 3 |
| Technique | Hot Rolled |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 Feet |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Usage/Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 4.5 Inch |


₹ 296000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Usage/Application | Drilling |
| Material | Carbide Tipped |
| Size | 12" |
| Drilling Diameter | 2" |
| Hammer Type | DTH |

₹ 35000 / UnitGet Latest Price
| Shank Type | Hex Shank |
| Usage/Application | Water Well |
| Material | Solid Carbide |
| Size | 200mm to 1200mm |
| Processing Type | Forging |
| Surface Treatment | Paint Coated |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India












