Our product range includes a wide range of skid mounted dth cum rotary drilling rig for water well, skid mounted drilling rig for water well, prl high quality skid-mounted drilling machinery, prl skid mounted deep well drill rig, skid mounted piling rig and skid mounted core drilling rig.




₹ 14400000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Drilling Depth | 1000 feet (300 meters) |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PDTHR- 300 (SKID) |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100 CFM @ 300 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Pull Up Force | 40,200 kgf |
Note: This Offer is only for export purpose $180,000 USD
Brief Description:
The PDTHR-300 SKID drill rig is capable for water well drilling application in Rock and Soft formation.It's simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at affordable cost in its class. The PDTHR-300 rig can be mounted on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for mud rotary drilling.



₹ 14400000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 300 Meters (1000 Feet) |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | DTH: 152 - 254mm, Rotary: 152 - 350mm |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR(SKID) |
| Air Compressor | 1100 cfm |
| Mast Height | 8.0 mtr (27 ft) |
| Stroke | 150mm |




₹ 14959152 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 300 m |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | Dia 6 1/2 |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | SKID-300 |
| Air Compressor | 1100cfm @300 psi Trolley/Truck Mounted |
| Mud Pump Flow | 765lpm |
| Depth | 300Meters |



₹ 14963922 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | PRL |
| Hole Diameter | Dia 8 1/2 |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Depth | 200-300 meters |
| Usage/Application | WATER WELL |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mud Pump Flow | 765 lpm @ 16 Bar |
| Pull Up Force | 18635 kgs( 41742 lbs ) |

₹ 7700000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | <50 meters |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 600-1000mm |
| Model Name/Number | PPR-15-1 |
| Drilling Rig Types | Skid Mounted |
| Air Compressor | ELGI or Atlas copco 1100 cfm / 300 psi |
| Air Pressure | 300 PSI (20.8 Bar) |

₹ 2600000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 150meters |
| Usage/Application | Soil Testing |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Model Name/Number | PCDR-200 Skid |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 150-500 feet |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India




