Offering you a complete choice of products which include truck mounted water well drilling machine, dth water well drilling rig, 450 meters water well drilling rig, prl blast hole drilling machine and prl deep hole drilling and boring machine.








₹ 18400000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 450 meters |
| Hole Diameter | 450 Meters/600 Meters |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 1500 FT |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | CFM : 1200@ PSI : 330 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 16800000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Hole Diameter | 152-355mm |
| Drilling Depth | 1,300 feet (400 meters) |
| Usage | Borewell |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 cfm @ 330 psi |
| Mud Pump Flow | Model : 6"X6", Stroke : 150mm& Liner Size : 150mm |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export customers $210,000 USD.
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:





₹ 18400000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 450 Meters |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 30 tons ( 67200 lbs ) |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-450 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1,200 cfm/330 psi |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export purpose $230,000 USD
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:



₹ 7066296 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 100meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Blast Hole |
| Model Name/Number | PBHD-30 |
| Capacity | 50-150 feet |
| Drilling Rig Type | Land based |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Note: This Offer is only for export purpose $85,000USD
Brief description:
The PTBW-30 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PTBW-150 rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)





₹ 18698940 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Drilling Depth | 300 m |
| Drilling Depth | 350 Meters |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 18 tons (39600 lbs) |
| Coolant Pressure | Up to 20 bar |
| Power Source | Hydraulic |
| Machine Layout | Horizontal |
| Model Name/Number | PDTHR 350 Latest Cabin Truck |
Note: This offer is only for export purpose $225,000 USD
Brief description:
The PDTHR-350 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-350 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Proven technology ensures easy maintenance and more productive. The rig can be customize as per customer requirement All the actuators are operated by proportional control valvesKey specification:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India



