Leading Exporter of padr 15 auger drilling rig, prl ground hole drilling machines, prl ptpr 03 drilling machine, ground hole drilling machine hydraulic earth auger, hydraulic power pole hole drilling rig and hydraulic tunnel drill rig for grouting hole drilling with high efficiency from Hyderabad.






₹ 7120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Drill Type | Auger |
| Auger Diameter | 400 mm |
| Drilling Depth | 15 meters |
| Auger Length | 1000 mm |
| Mounting | Tractor Mounted |
| Machine Mount | Tractor |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Auger |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |




₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Drill Type | Auger |
| Drilling Depth | 3 meters |
| Mounting | Tractor Mounted |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Pole Hole |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 10 feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Number Of Shaft | 4 |
Note: This offer is only for $69,000USD
Brief description:The Pole Erection drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The Pole Hole rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)




₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 03 m |
| Drilling Method | Pole Erection |
| Hole Diameter | 450 mm |
| Usage/Application | Pole Hole |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 10 Feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Carrier | Tractor |
Note: This offer is only for export $69,000 USD
Brief description:
The Pole hole drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The Pole Hole rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)


₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Hole Diameter | 350mm |
| Drive Type | Tractor PTO |
| Drill Diameter | 300 mm |
| Drill Depth | 3 m |
| Drilling Depth | 3 meters |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | PTPR-3 |
| Capacity | 10FT |
| Usage/Application | Pole Erection |
| Drilling Diameter | 12-14 Inch |
Note: This offer is only for export $69,000 USD
Brief Discription:
We are the leading manufacturers of all types of Drilling Rig.
Drill rod handling 3.3 feet (1.0 meter)
Drilling depth up to 3.3 feet (1.0 meters)
Drilling diameter 8 inch (203 mm) -24 inch (310 mm)
Contact us for higher drilling depths.
* This is only for rig mounting we can provide full set for export purpose.


₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Lifting Capacity | 110 Capacity |
| Max Pole Length | 3 m |
| Mounting Type | Tractor Mounted |
| Drilling Depth | 1.5-3 meters |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 3 Meters |
| Usage/Application | Drilling and Erection |
| Drilling Diameter | 12" - 14" |
| Carrier | Tractor 55HP |




₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 3 meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Pole Erection |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 10 feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTPR |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India




