Prime Group manufacture the Rigs under the brand name "PHEL". PHEL is one among the manufacturers of the water well drilling rigs with various mountings such as Truck, Tractor, Trolley,Skid, Cralwer and mini portable rigs.
PHEL is the only company in Andhra Pradesh manufacturing rigs.
PHEL also manufacture rigs based on the customer requirements and offer the customized solutions for the drilling applications.
PHEL is the "ONE STOP S





₹ 10800000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Drilling Depth | 300 Meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | Mast 18 tons (39600 lbs) |
| Application | Water Well |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
| Model Name/Number | PDTHR 300 Refurbished |
Note:
Accessories:





₹ 19536231 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Drilling Depth | 600 meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 600meters |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 cfm @ 350 psi |





₹ 10800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 Meters |
| Hole Diameter | DTH: 152 - 254mm, Rotary: 152 - 350mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Size | 180 HP @ 2400 rpm |
| Capacity | 18 tons (39600 lbs) |
| Model Name/Number | PDTHR-300 REFURBISHED |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | CFM : 1100 & PSI : 300 (20.8 Bar) |
Note:
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
Water Injection Pump |
|
|
Max Flow |
56 LPM |
|
Max Pressure |
30 kg/cm2 |
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non -Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |






₹ 16000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 meters |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PDTHR-300 MAN TRUCK |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100CFM/ 300PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Pull Up Force | 12,500 kg-f |
| Pull Up Speed | 45 m/min |
Note: This offer is only for export customers $200,000 USD
The PDTHR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-300 rig’s flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.




₹ 16000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | >450 Meters |
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 450m |
| Model Name/Number | PDTHR-450 REFURBISHED |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1200 cfm @ 330 psi |
| Country of Origin | Made in India |
Description:
Note: This offer is only for export customers $200,000.00 USD



₹ 8925000 / PieceGet Latest Price
| Max Boring Depth | 1000feet |
| Hole Diameter | 350 mm |
| Drilling Depth | 300 Meters |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | DTH 300 |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
* Note: This offer is only for export $135,000.00 USD.
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
|
|
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |


₹ 12015000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Truck |
| Prime Mover | Truck |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Brand | PRL |
| Hole Diameter | 6 |
| Usage/Application | Water Well Drilling Rig |
| Power Source | Hydraulic |
| Bore Diameter | 12 inch |
| Drilling Depth | 300 Meters |
| Pull Up Force | 11,500 Kgf |
Note:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India





