Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer tractor mounted pole hole drilling machine, hydraulic crawler mounted auger drilling rig padr 50, prl auger drilling machine, padr 50 auger drilling machine, prl tractor mounted earth auger drilling and auger dth fully hydraulic tractor mounted drilling rig for sale.






₹ 6141000 / PieceGet Latest Price
| Hole Diameter | 150 mm |
| Drilling Depth | 3 meters |
| Drilling Method | Pole Erection |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PTPR-15( feet ) |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Note: This offer is only for export purpose $69,000USD
Drill rod handling 3 1/2"X10feet
Drilling depth up to 3meters(10 feets)
Drilling diameter 18"
We are the leading manufacturers of POLE ERECTION MACHINE





₹ 9130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 50-100 meters |
| Usage/Application | Auger Drilling |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Material | Cast Iron |
| Auger Flight Design | Continuous Flight Auger |
| Vehicle Type | Skid Steer Loaders |
| Type of Auger | Hydraulic Auger |
| Model Name/Number | PADR 50 Crawler |
PADR-50 AUGER crawler-mounted drill rig
Price: $110,000 USD
PADR-50 AUGER is a robust crawler-mounted drill rig, powered by hydraulics for efficiency. Capable of drilling up to 50m depth, it offers precise control with a torque range of 400 Kg.m and a 152mm auger size.
Product Specification:
Depth: 50 Meters
Auger Drilling Size: 152 mm (6")
Torque Range: 400 Kg.m
Speed Range: 0-100 rpm
Water Pump Capacity: 80 lpm/4 bar
Pull-Up Force: 7900 Kgf
Pull-up Speed: 25m/Min
Pull down Load: 5400 Kgf
Rotary Head Travels: 3700 mm







₹ 10235000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drill Type | Auger |
| Drilling Depth | 50 meters |
| Mounting | Tractor Mounted |
| Drilling Method | Auger |
| Hole Diameter | >300mm |
| Usage/Application | Auger |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Tractor Power | 75 HP/90 HP |
| Capacity | 165 feet |
| Power Source | Hydraulic |
Note: This offer is only for export purpose $120,000 USD
PADR-50 AUGER is a robust tractor-mounted drill rig, powered by hydraulics for efficiency. Capable of drilling up to 50m depth, it offers precise control with a torque range of 400 Kg.m and a 152mm auger size.
Product Specification:
Depth: 50 Meters
Auger Drilling Size: 152 mm (6")
Torque Range: 400 Kg.m
Speed Range: 0-100 rpm
Water Pump Capacity: 80 lpm/4 bar
Pull-Up Force: 7900 Kgf
Pull-up Speed: 25m/Min
Pull down Load: 5400 Kgf
Rotary Head Travels: 3700 mm






₹ 7140000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Hole Diameter | 200 mm |
| Drilling Depth | <50 meters |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Drilling Method | Auger |
| Usage/Application | Auger |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Length | 0-30 mm |
| Capacity | 165 Feet |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Note: This Offer is only for export Purpose $85,000USD
Brief description:
Introducing the PADR 50 – your ultimate drilling solution! Mounted on a powerful 75/90 HP Tractor, this robust auger rig is built for tough terrains and versatile operations. Engineered for high performance, reliability, and precision, the PADR 50 is a game-changer in modern drilling applications.






₹ 9545000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 18 Inch |
| Drilling Depth | 50 meters |
| Drill Diameter | 18 inch |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Usage/Application | Auger |
| Tractor Power | 90 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Capacity | 50-150 feet |
| Bore Use | Industrial |
| Vehicle Type | Tractor |
Note: This offer is only for export purpose $115,000 USD
PADR-50 AUGER is a robust tractor-mounted drill rig, powered by hydraulics for efficiency. Capable of drilling up to 50m depth, it offers precise control with a torque range of 400 Kg.m and a 152mm auger size.
Product Specification:
Depth: 50 Meters
Auger Drilling Size: 152 mm (6")
Torque Range: 400 Kg.m
Speed Range: 0-100 rpm
Water Pump Capacity: 80 lpm/4 bar
Pull-Up Force: 7900 Kgf
Pull-up Speed: 25m/Min
Pull down Load: 5400 Kgf
Rotary Head Travels: 3700 mm





₹ 3825000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Drilling Depth | 3 meters(10 feet) |
| Hole Diameter | <100 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PADR |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Drill Rod Handling | 3.5 x 10 feet |
| Drilling Diameter | 18 inch |




₹ 7565000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 15 meters |
| Hole Diameter | 150 mm |
| Drilling Method | Auger |
| Usage/Application | Auger |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Tractor Power | 75 or 90 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Bore Use | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
Note: This offer is only for exporters: $85000 USD
Description:
We are the leading manufacturers of AUGER DRILLING MACHINE
Drill rod handling 3 1/2"X10feet
Drilling depth up to 3meters(10 feets)
Drilling diameter 18"
NOTE: As we do mounting service only. this rate is for only mounting for the customers in india.




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Usage/Application | Water Well |
| Material | Carbide Tipped |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material Grade | EN36C |
| Auger Drill Bits | 12-40 inch |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India






