Our product range includes a wide range of truck mounted water well drilling rig, prl pdthr 250 refurbished water well drilling machine, rotary trolley mounted drilling machine, prl pdthr 150 trolley mounted drilling rig, dth 450 truck mounted borehole drilling machine and pdthr-100 trolley mounted drilling rig.





₹ 9872000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 500 feet |
| Drilling Depth | 500 feet (150 meters) |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600 CFM/ 200 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Mud Pump Flow | 500 Lpm At The Rate Of 10bar |
Note: This offer is only for export purpose $123,400 USD
Brief description:
The PDTHR-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-150 rig's flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Proven technology ensures easy maintenance and more productive. The rig can be customize as per customer requirement All the actuators are operated by proportional control valves
Key specification:




₹ 8455000 / PieceGet Latest Price
| Drilling Depth | 200 m |
| Max Boring Depth | 200 -250 |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Hole Diameter | DTH 8" / 200mm - Rotary 10" / 250mm |
| Material | Cast Iron |
| Machine Type | Water Well |
| Application | Water Well |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
| Model Name/Number | PDTHR-250 Refurbished |
Note: This offer is only for Exports $ 95,000 USD($)
Brief description:
The PDTHR-200-250 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-250 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Proven technology ensures easy maintenance and more productive. The rig can be customize as per customer requirement All the actuators are operated by proportional control valvesKey specification:


₹ 7040000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Drilling Depth | 100-150 meters |
| Hole Diameter | 100-200 mm |
| Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Brand | PRL |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mud Pump Flow | 700 lpm-1,000 lpm |
Note: This offer is only for export $88,000 USD
Breif Description:
The self driven drill rig is ideal for water well drilling application in Soft formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDRD-300 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:
|
Drill rod handling |
15 feet (4.5 meter) - 20 feet (6.0 meter) |
|
Drilling depth |
up to 1,000 feet (300 meters) |
|
Drilling diameter |
12.25 inch (311 mm)-16 inch(400 mm) |
|
Pull up force |
11,200 kgf |
|
Drill head torque |
600 kg.m |
|
Mud pump |
700 lpm-1,000 lpm |
|
Carrier |
Truck(Optional: Skid) |


₹ 7492158 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hole Diameter | 150-200 mm |
| Drilling Depth | 100-200 meters |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Drilling Rig Types | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Air Compressor | 450 cfm @ 150psi |
| Country of Origin | Made in India |
| Mud Pump | 500 lpm @ 10 Bar |
| Carrier | Trolley |


₹ 18400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 450 Meters |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 30 Tons ( 67200 Lbs ) |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1,200 Cfm/320 Psi |
| Mud Pump Flow | Model : 6"X6",Stroke : 150mm Liner Size : 150mm |
| Country of Origin | Made in India |
Note: This offer is only for export. US$230,000
Brief description:
The PDTHR-450 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-450 rigs flexibility means it can be mounted on two truck versions and on local trucks matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:
Key specification:

₹ 5550000 / UnitGet Latest Price
| Hole Diameter | 200-400 mm |
| Drilling Depth | 300 feet (100 meters) |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Model Name/Number | PDTHR-100 |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Drilling Depth (m) | 100 |
| Air Compressor (psi) | 600 cfm/200 psi |
| Mud Pump Flow (lpm) | 300-500 |
| Pull Up Force | 5,000 kgf |
Note: This Offer is only for export customers US$ 75,000.00
Brief Description
The Trolley Mounted Drilling Rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. Trolley Mounted Drilling Rig flexibility means it can be mounted on trolley matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.





₹ 8010000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Mechanism Type | Auger |
| Maximum Piling Depth | 30 m |
| Mounting Type | Tractor Mounted |
| Power Source | Hydraulic |
| Drilling Method | Rotary |
| Capacity | 100 Feet |
| Power Type | Hydraulic |
| Usage/Application | Piling |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Engine Power | 75 hp |
The PPR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PPR rigs flexibility means it will be mounted on tractor and air compressor will be mounted on separate trolley or truck (Rig can be mounted on two wheel or four wheel tractor upon customer request)






₹ 7650000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Piling |
| Capacity | 100 feet |
| Drilling Depth | 30 meters |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | PPR-30 |
| Mud Pump | 5 x 4.5 Inch |
Key Features:
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India






