Prominent & Leading Exporter from Hyderabad, we offer prl dth drilling rig, hydraulic water well drilling rig, dthr 150 fully hydraulic water well drilling rig, borewell trailer mounted drilling rig and high quality 1000 feet deep water well drilling rig for sale.









₹ 7600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Method | DTH cum Rotary |
| Prime Mover | Truck |
| Drilling Depth | 200-250 Meters |
| Hole Diameter | 12 |
| Brand | PRL |
| Usage/Application | Borewell |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Capacity | 200 Meters |
| Pull Up Force | 3,600kg-f |
| Model Name/Number | PDTHR-200 |
Note: This offer is only for export customers $95,000 USD.
Brief Discription:
The PDTHR drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-200 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key features:




₹ 16800000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Drilling Depth | 1,000 feet (300 meters) |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR 300 Brand New |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 1100CFM/ 300PSI |
| Country of Origin | Made in India |
| Mud Pump Flow | 750 lpm/1,000 lpm |
Note: This Offer is only for export purpose $210,000 USD.
Description: The 1000ft Hydraulic Water Well Drilling Rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. 1000ft Hydraulic Water Well Drilling Rig can be mounted on single truck on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling.




₹ 9872000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 500 Feet(150 Meters) |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Water Well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Power Source | Hydraulic |
| Model Name/Number | PDTHR-150 |
| Brand | PRL |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Air Compressor | 600cfm @ 200psi |
| Mud Pump Flow | 1000 LPM |
Note: This offer is only for 123,400.00 USD.
Brief Description:
The PDTHR-150 drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The DTHR-150 rigs flexibility means it can be mounted on single truck version, two truck versions and on local truck matching the rig to the terrain it will be used. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Key Features:







₹ 25075000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Boring Depth | 2000 feet |
| Drilling Depth | 600 METERS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Machine Type | Water well boring |
| Model Name/Number | PDTHR-600 Trailer |
| Usage/Application | Water Well |
| Power Source | Hydraulic |
| Machine Layout | Available |
| Capacity | 390 HP |
Note: This offer is only for Export $280,000 USD($)
Brief Description:
The PDTHR-600 SKID drill rig is ideal for water well drilling application in rock formation. Thanks to its simple and compact design, excellent performance, high accessibility and reliability at afford cost in its class. The PDTHR-600 SKID rig's flexibility means it can be mounted on Big Trailer versions. Can be used for both DTH and mud rotary drilling
Optional: Skid mounting
Key features:




₹ 18690000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Depth | 300 m |
| Hole Diameter | 300 mm |
| Drilling Method | Rotary Cum DTH |
| Usage/Application | Water well |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Application | Water Well |
| Capacity | 300meters |
| Mounting | Truck Mounted |
| Mounting Truck | Ashok Leyland |
| Pull Up Capacity | 12 ton |
Note:
Technical Specifications:
|
Prime Mover: Truck |
|
|---|---|
|
Make |
Ashok Leyland |
|
Drive |
6 x 4 |
|
Air Compressor |
|
|
Make |
ELGI / Atlas Copco |
|
CFM |
1100 |
|
PSI |
300 (20.8 Bar) |
|
Mud Pump |
|
|
Make |
G & / Lakshmi |
|
Stroke |
150mm |
|
Liner Size |
150mm |
|
Main Hoist Assembly |
|
|
Line Pull ( Bare Drum) |
3000 Kgf |
|
Max Line Speed |
40 M/Minute |
|
Wire Dia |
16 mm |
|
Drive |
Hydraulic |
|
Feed System |
|
|
Pull Up |
11,500 Kgf |
|
Pull Down |
6,000 Kgf |
|
Hoisting Speed |
6,000 Kgf |
|
|
|
|
Auxiliary Winch |
|
|
Bare Drum Pull |
1000 Kgf |
|
Max Speed |
20 M/Minute |
|
Hydraulic Circuit |
|
|
Max Operating Pressure |
220 kg/cm2 |
|
Hydraulic Tank Capacity |
600 Litres |
|
Filtration Non Returnline |
10/25 Microns |
|
Rotary Head |
|
|
Torque |
600 Kg-M |
|
Rotation Speed |
1 -100 Rpm |
|
Cylinders |
|
|
Stabilizing Cylinders 4 Nos |
125 mm(Bore), 610 mm(Stroke) |
|
Mast Raising Cylinder |
100 mm(Bore), 800 mm(Stroke) |
|
Feed Cylinder |
140 mm(Bore), 2350 mm(Stroke) |
|
Break out Wrench |
80 mm(Bore), 300 mm(Stroke) |
|
RH Slide Out Cyliner |
80 mm(Bore), 450 mm(Stroke) |
Aruna Raj (Vice President)
Prime Rigs Limited
58-59, B.N.Reddy Nagar, Cherlapally, Hyderabad - 500051, Telangana, India



